Lääke

PAMOL 1000 mg tabl 15 fol

Heti saatavilla

5,89


Ei korvattava
Lyhyt tuotekuvaus:

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Käyttötarkoitus:

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli, joka kuuluu kipu- ja kuumelääkkeiden ryhmään. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. nivelrikon, hammas- tai päänsäryn ja kuukautiskipujen hoitoon sekä ylähengitystieinfektioihin ja influenssaan liittyvien särky- ja kuumetilojen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä.Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Annostelu:

  • Tavanomainen annos aikuisille on 1/2–1 tablettia 4–6 tunnin välein tarvittaessa 1-3 kertaa vuorokaudessa
  • Enimmäisannos on 4 tablettia vuorokaudessa.(= 4000 mg parasetamolia vuorokaudessa)

Huomioitavaa:

  • Älä käytä Pamol-tabletteja samanaikaisesti alkoholin kanssa
  • Älä koskaan ota suositeltua enempää Pamol 1000 mg -valmistetta tai useampaa parasetamolivalmistetta yhtä aikaa
  • Suurempi annos ei lisää kivun lievitystä vaan voi sen sijaan aiheuttaa vakavan maksavaurion
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset Haittavaikutukset:

  • Valmisteella ei ole mainittu yleisiä haittavaikutuksia
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Raskaus ja Imetys:

  • Raskaana oleva tai imettävä äiti voi käyttää parasetamolia
  • Parasetamolin ei ole todettu aiheuttavan riskiä sikiölle tai imeväiselle
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta

Linkki pakkausselosteeseen:

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Tuotteen lisätiedot


Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PANADOL FORTE 1000 mg tabl, kalvopääll 15 fol 1 x 15 fol 8,47 Ei korvattava
PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 15 fol 1 x 15 fol 6,00 Ei korvattava
PARA-TABS 1000 mg tabl, kalvopääll 15 kpl 1 x 15 kpl 6,49 Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Parasetamoli
© 2023 Suomen Apteekkariliitto