Lääke

PANADOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol

Heti saatavilla

8,70


Ei korvattava
Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, joka on tarkoitettu tilapäiseen särky- ja kuumetilojen hoitoon kuten lihas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, flunssaan sekä kuumeeseen. Aikuisille 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä.

Annostelu:

Annostus aikuisille: 1 - 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa. Suurin suositeltu vuorokausiannos: 3000 mg.


Parasetamolin annos lapsille on 15 mg/painokilo korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa (perustuu suurimpaan vuorokausiannokseen 45 mg/kg) Ei suositella alle 17 kg painaville eikä alle 6-vuotiaille lapsille
Alle 17 kg painaville tai alle 6-vuotiaille lapsille suositellaan parasetamolin muita vahvuuksia ja lääkemuotoja


Annosvälin pitää olla vähintään 4 tuntia
Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta

Käyttötarkoitus:

Panadol-tabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

Yleiset haittavaikutukset:

Tällä lääkkeellä ei ole tunnettuja yleisiä haittavaikutuksia
Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta

Raskaus ja imetys:

Raskaana olevien naisten on kysyttävä neuvoa lääkäriltä ennen parasetamolin käyttöä. Tätä valmistetta voidaan käyttää raskauden aikana, jos se on kliinisesti tarpeen. On käytettävä pienintä tehokasta annosta mahdollisimman lyhyen aikaa ja mahdollisimman harvoin


Valmistetta voi käyttää imetyksen yhteydessä
Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta

Huomioitavaa:

Sisältää parasetamolia. Ei saa käyttää samanaikaisesti muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa, koska samanaikainen käyttö muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa saattaa johtaa yliannostukseen. Parasetamolin yliannostus saattaa aiheuttaa maksavaurion, mikä voi johtaa maksansiirtoon tai kuolemaan


Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä tai säännöllisesti alkoholia, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Tutustu huolella pakkausselosteeseen

Tuotteen lisätiedot

Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PAMOL tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 6,48 0,00 € Ei korvattava
PANADOL ZAPP tabletti, kalvopäällysteinen 500 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 13,39 0,00 € Ei korvattava
PARACETAMOL-RATIOPHARM tabletti 500 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 5,46 0,00 € Ei korvattava
PARAMAX RAP tabletti 500 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 5,09 0,00 € Ei korvattava
PARA-TABS tabletti 500 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 7,18 0,00 € Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Parasetamoli
© 2024 Suomen Apteekkariliitto