Lääke
LEVOCETIRIZIN RATIOPHARM 5 mg tabl, kalvopääll 10 fol
Heti saatavilla
Lyhyt tuotekuvaus:
Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini.
Käyttötarkoitus:
Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Sitä käytetään allergisen nuhan (nenän ja silmien limakalvojen allerginen tulehdus) ja usein esiintyvän nokkosihottuman (krooninen idiopaattinen urtikaria) hoitoon. Ei alle 6-vuotiaille lapsille. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
Annostelu:
- Aikuisille ja vähintään 6-vuotiaille lapsille yksi tabletti vuorokaudessa
- Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin
Huomioitavaa:
- Yli 10 tabletin pakkauskoot on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon
- Varovaisuus on tarpeen, jos Levocetirizin ratiopharmia käytetään samanaikaisesti alkoholin kanssa.
- Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
- Ei alle 6-vuotiaille lapsille.
- Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
Yleiset Haittavaikutukset:
- Suun kuivuminen, päänsärky, väsymys, uneliaisuus/tokkuraisuus
- Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
Raskaus ja Imetys:
Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä
Linkki pakkausselosteeseen:
Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä
Tuotteen lisätiedot
Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä
Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Sitä käytetään allergisen nuhan (nenän ja silmien limakalvojen allerginen tulehdus) ja usein esiintyvän nokkosihottuman (krooninen idiopaattinen urtikaria) hoitoon. Ei alle 6-vuotiaille lapsille. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.
- Aikuisille ja vähintään 6-vuotiaille lapsille yksi tabletti vuorokaudessa
- Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin
Selaa tätä tuoteryhmää:
Antihistamiinit
© 2023 Suomen Apteekkariliitto