Lääke

CETIRIZIN-RATIOPHARM tabletti, kalvopäällysteinen 10 mg 30 fol

Heti saatavilla

9,59


Ei korvattava

Cetirizin-ratiopharm on allergialääke, jonka vaikuttava aine on setiritsiini. Cetirizin-ratiopharm on tarkoitettu aikuisten ja vähintään 6-vuotiaiden lasten kausiluonteiseen ja ympärivuotiseen allergiseen nuhaan liittyvien nenä- ja silmäoireiden hoitoon sekä pitkäaikaisen nokkosihottuman (kroonisen idiopaattisen urtikarian) hoitoon. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 6-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

Annostelu

Aikuiset ja yli 12-vuotiaat: 1 tabletti vuorokaudessa
6-12-vuotiaat lapset: 1/2 tablettia kaksi kertaa vuorokaudessa

Käyttötarkoitus

Cetirizin-ratiopharm on allergialääke, jonka vaikuttava aine on setiritsiini. Cetirizin-ratiopharm on tarkoitettu aikuisten ja vähintään 6-vuotiaiden lasten kausiluonteiseen ja ympärivuotiseen allergiseen nuhaan liittyvien nenä- ja silmäoireiden hoitoon sekä pitkäaikaisen nokkosihottuman (kroonisen idiopaattisen urtikarian) hoitoon. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 6-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

Yleiset haittavaikutukset

Väsymys tai unisuus, suun kuivuminen, huimaus, pääsärky, pahoinvointi, ripuli
Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Raskaus ja imetys

Muiden lääkkeiden tavoin myös Cetirizin-ratiopharm -tablettien käyttöä on vältettävä raskauden aikana
Älä käytä lääkettä imetyksen aikana, koska setiritsiini erittyy rintamaitoon
Yleisohjeita raskaudenaikaisesta käytöstä pakkausselosteessa

Huomioitavaa

Yli 30 tabletin pakkauskoot on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon
Muiden lääkeaineiden kanssa ei odoteta esiintyvän yhteisvaikutuksia
Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Linkki pakkausselosteeseen

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Link till bipacksedel

Tryck här för att läsa bipacksedeln och läs instruktionerna noggrant före användning

Tuotteen lisätiedot

Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
ZYRTEC tabletti, kalvopäällysteinen 10 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 16,28 0,00 € Ei korvattava
CETIMAX tabletti, kalvopäällysteinen 10 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 7,63 0,00 € Ei korvattava
HEINIX tabletti, kalvopäällysteinen 10 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 9,96 0,00 € Ei korvattava
HISTEC tabletti, kalvopäällysteinen 10 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 9,96 0,00 € Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Antihistamiinit
© 2024 Suomen Apteekkariliitto